Description
Two Light Wall Sconce from the Titus collection in Chrome finish
A bright chrome finish lends gleaming appeal to a modern two-light wall sconce. Delivering a symmetrical silhouette, it boasts a pair of tapered glass shades, each with a tubular bulb tucked within that adds the perfect hint of vintage allure. This sleek profile is perfect for up and down lighting within your living and dining spaces.
A bright chrome finish lends gleaming appeal to a modern two-light wall sconce. Delivering a symmetrical silhouette, it boasts a pair of tapered glass shades, each with a tubular bulb tucked within that adds the perfect hint of vintage allure. This sleek profile is perfect for up and down lighting within your living and dining spaces.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Titus |
| weight | 6.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Directional/Cylinder |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 4.5L x 7.5 H |
| width | 4.50in |
| height | 17.50in |
| UPC | 685659193602 |
| SKU | Z-Li-826-2S-CH |