Description
Two Light Vanity from the Titus collection in Modern Gold finish
Freshen up your bath with a modern two-light vanity sconce. In modern gold, it creates a sense of sophisticated warmth, perfect for daily rituals and lovely ambiance. A pair of clear glass shades are delicately tapered to host tubular bulbs that bring the perfect hint of vintage flair.
Freshen up your bath with a modern two-light vanity sconce. In modern gold, it creates a sense of sophisticated warmth, perfect for daily rituals and lovely ambiance. A pair of clear glass shades are delicately tapered to host tubular bulbs that bring the perfect hint of vintage flair.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Titus |
| weight | 8.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Two Lights |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Modern Gold |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 16 W x 5 H |
| width | 16.00in |
| height | 9.50in |
| UPC | 685659193664 |
| SKU | Z-Li-826-2V-MGLD |