Description
Two Light Vanity from the Titus collection in Matte Black finish
A wide rectangular wall plate in a matte black finish creates an eye-catching contrast for a modern industrial two-light vanity fixture. Its clean lines are complemented with tapered clear glass shades, each hosting a tubular bulb that contributes the perfect hint of vintage character.
A wide rectangular wall plate in a matte black finish creates an eye-catching contrast for a modern industrial two-light vanity fixture. Its clean lines are complemented with tapered clear glass shades, each hosting a tubular bulb that contributes the perfect hint of vintage character.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Titus |
| weight | 8.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Two Lights |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Matte Black |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 16 W x 5 H |
| width | 16.00in |
| height | 9.50in |
| UPC | 685659193657 |
| SKU | Z-Li-826-2V-MB |