Description
Three Light Vanity from the Titus collection in Chrome finish
Infused with vintage industrial charm, this modern three-light vanity fixture is the perfect upgrade for an inviting bath. It pairs a rectangular wall plate with a gleaming chrome finish, adding a clean, bright style. Tapered glass shades host tubular bulbs, delivering the perfect touch of old-time character.
Infused with vintage industrial charm, this modern three-light vanity fixture is the perfect upgrade for an inviting bath. It pairs a rectangular wall plate with a gleaming chrome finish, adding a clean, bright style. Tapered glass shades host tubular bulbs, delivering the perfect touch of old-time character.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Titus |
| weight | 11.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Three Lights |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 24 W x 5H |
| width | 24.00in |
| height | 9.50in |
| UPC | 685659193688 |
| SKU | Z-Li-826-3V-CH |