Description
One Light Wall Sconce from the Titus collection in Chrome finish
Inject a little personality with the tapering profile of a modern one-light wall sconce. In chrome finishing, it's bright and refined, delivering versatility in a contemporary living or dining room. Its delicate glass shade and tubular bulb offer eye-catching appeal.
Inject a little personality with the tapering profile of a modern one-light wall sconce. In chrome finishing, it's bright and refined, delivering versatility in a contemporary living or dining room. Its delicate glass shade and tubular bulb offer eye-catching appeal.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Titus |
| weight | 4.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Single Glass |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 4.5L x 7.5 H |
| width | 4.50in |
| height | 9.50in |
| UPC | 685659193565 |
| SKU | Z-Li-826-1S-CH |