Description
Five Light Vanity from the Titus collection in Brushed Nickel finish
Span a vanity and sink with the linear design of an industrial five-light bath fixture. Offering bright illumination from tubular bulbs, the fixture features tapering clear glass shades that bring crisp style and radiance. A brushed nickel finish over a clean-lined structure is a perfect finishing touch.
Span a vanity and sink with the linear design of an industrial five-light bath fixture. Offering bright illumination from tubular bulbs, the fixture features tapering clear glass shades that bring crisp style and radiance. A brushed nickel finish over a clean-lined structure is a perfect finishing touch.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Titus |
| weight | 19.00lb |
| extension | 5.25in |
| number of bulbs | 5 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Five+Lights |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Brushed Nickel |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 40 W x 5 H |
| width | 40.00in |
| height | 9.50in |
| UPC | 685659193756 |
| SKU | Z-Li-826-5V-BN |