Description
LED Vanity from the Sempter collection in Chrome finish
Turn a modern bath space into a gallery-inspired showcase, framing a master or guest sink with the elegant look of this three-light vanity fixture. Crafted from shiny chrome finish cut glass, its trio of rounded shades reach an artistic height with meticulously cut horizontal lines.
Turn a modern bath space into a gallery-inspired showcase, framing a master or guest sink with the elegant look of this three-light vanity fixture. Crafted from shiny chrome finish cut glass, its trio of rounded shades reach an artistic height with meticulously cut horizontal lines.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Sempter |
| weight | 6.61lb |
| extension | 5.00in |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 4.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| light source | LED |
| lumens | 1230.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | CUL/cETLu |
| safety rating | Damp |
| type | Three Lights |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Silver/Gray |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | Chrome |
| canopy | 20.5L x 4.75W |
| delivered lumens | 738.00lm |
| width | 20.50in |
| height | 4.75in |
| length | 5.00in |
| UPC | 685659078084 |
| SKU | Z-Li-911-3V-LED |