Description
One Light Pendant from the Savanti collection in Modern Gold finish
An inner shade of white opal glass create inviting illumination for a modern one-light pendant with big personality. Its outer cage frame features slender spokes that curve and taper to create a rounded silhouette, adding bold style over an island, or living room. The fixture features a rich modern gold finish to set a refined, sophisticated ambiance.
An inner shade of white opal glass create inviting illumination for a modern one-light pendant with big personality. Its outer cage frame features slender spokes that curve and taper to create a rounded silhouette, adding bold style over an island, or living room. The fixture features a rich modern gold finish to set a refined, sophisticated ambiance.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Savanti |
| weight | 15.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Modern Gold |
| manufacturer glass | White Opal |
| wire | 110 |
| rod | 6x12+1x6+1x3 |
| canopy | 5L x 5W |
| width | 22.00in |
| height | 25.50in |
| length | 22.00in |
| UPC | 685659187885 |
| SKU | Z-Li-7507-22MGLD |