Description
LED Flush Mount from the Quasars collection in Modern Gold finish
Glimmering softly overhead, this modern gold LED flush mount ceiling light wraps the room in a warm metallic band that pairs beautifully with natural woods, creamy neutrals, and soft textiles. The wide, shallow profile keeps ceilings feeling high, while the bright, even illumination comfortably lights open-plan family rooms, eat-in kitchens, and larger bedrooms.
Glimmering softly overhead, this modern gold LED flush mount ceiling light wraps the room in a warm metallic band that pairs beautifully with natural woods, creamy neutrals, and soft textiles. The wide, shallow profile keeps ceilings feeling high, while the bright, even illumination comfortably lights open-plan family rooms, eat-in kitchens, and larger bedrooms.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Quasars |
| weight | 8.00lb |
| extension | 20.00in |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 3220.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| title 24 | Yes |
| type | Glass Down |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Modern Gold |
| manufacturer glass | White |
| canopy | 20"L x 20"W |
| width | 20.00in |
| height | 3.00in |
| length | 20.00in |
| UPC | 685659213720 |
| SKU | Z-Li-7701F20-MGLD-LED |