Description
One Light Pendant from the Paloma collection in Matte Black finish
A disc of smooth, clear glass ensures bright illumination from this modern one-light pendant from the Paloma collection. Adding an element of nostalgia and craftsmanship in any room, the fixture pairs a crisp matte black finish with a simple, clean silhouette that promises bright illumination in a stylish but understated profile.
A disc of smooth, clear glass ensures bright illumination from this modern one-light pendant from the Paloma collection. Adding an element of nostalgia and craftsmanship in any room, the fixture pairs a crisp matte black finish with a simple, clean silhouette that promises bright illumination in a stylish but understated profile.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Paloma |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | CUL/cETLu |
| safety rating | Damp |
| type | Glass Down |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Matte Black |
| manufacturer glass | Clear |
| wire | 110 |
| rod | 6x12 + 1x6 + 1x3 |
| canopy | 5x5 |
| width | 14.00in |
| height | 6.25in |
| length | 14.00in |
| UPC | 685659180664 |
| SKU | Z-Li-821P14-MB |