Description
Seven Light Chandelier from the Laurentian collection in Chrome finish
Enjoy the creative energy invested in this unique seven-light pendant. Stylish round crystal shades bring an elegance and charm, while a center orb and stems in sleek chrome finish steel give this exceptional fixture a modern space-age look.
Enjoy the creative energy invested in this unique seven-light pendant. Stylish round crystal shades bring an elegance and charm, while a center orb and stems in sleek chrome finish steel give this exceptional fixture a modern space-age look.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Laurentian |
| weight | 11.45lb |
| number of bulbs | 7 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | CUL/cETLu |
| safety rating | Dry |
| type | Starburst |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | Chrome / Crystal |
| chain | 110 |
| wire | 110 |
| canopy | 4.75L x 4.75W |
| width | 21.50in |
| height | 16.25in |
| length | 21.50in |
| UPC | 685659078053 |
| SKU | Z-Li-909-7 |