Description
LED Pendant from the Forest collection in Chrome finish
Inspired by modern sculptural design, this chrome hanging pendant light impresses with sleek lines. Configured in an interesting pattern, the tubed shapes are complete with dimmable LED lights.
Inspired by modern sculptural design, this chrome hanging pendant light impresses with sleek lines. Configured in an interesting pattern, the tubed shapes are complete with dimmable LED lights.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Forest |
| weight | 6.00lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 5.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 2700.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL/CETL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | chrome |
| wire | 118 |
| canopy | 4.5L x 4.5W |
| delivered lumens | 1450.00lm |
| width | 20.25in |
| height | 24.25in |
| length | 20.25in |
| UPC | 685659134117 |
| SKU | Z-Li-917-6CH-LED |