Description
LED Pendant from the Forest collection in Brushed Nickel finish
Celebrate elongated modern style with the tube-like shape of this hanging pendant light. Streamlined and stylish, the sleek silhouette boasts a radiant brushed nickel finish.
Celebrate elongated modern style with the tube-like shape of this hanging pendant light. Streamlined and stylish, the sleek silhouette boasts a radiant brushed nickel finish.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Forest |
| weight | 2.00lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 5.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 450.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL/CETL |
| safety rating | Damp |
| type | Cable |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Brushed Nickel |
| manufacturer glass | Brushed Nickel |
| wire | 118 |
| canopy | 4.75L x 4.75W |
| delivered lumens | 240.00lm |
| width | 4.75in |
| height | 12.00in |
| length | 4.75in |
| UPC | 685659134056 |
| SKU | Z-Li-917MP12-BN-LED |