Description
Three Light Pendant from the Dealey collection in Heirloom Brass finish
Introduce a sparkling touch to sophisticated decor with this modern glam three-light pendant. Its drum shade sports a rich and warm heirloom brass finish paired with oval cutouts. Each cutout hosts an oval crystal that sparkles in the light to cast a compelling ambiance over your kitchen, bedroom or powder room.
Introduce a sparkling touch to sophisticated decor with this modern glam three-light pendant. Its drum shade sports a rich and warm heirloom brass finish paired with oval cutouts. Each cutout hosts an oval crystal that sparkles in the light to cast a compelling ambiance over your kitchen, bedroom or powder room.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Dealey |
| weight | 15.00lb |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | Candelabra |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | CUL/cETLu |
| safety rating | Damp |
| type | Drum Shade |
| finish | Brass |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Heirloom Brass |
| manufacturer glass | Heirloom Brass |
| wire | 110 |
| rod | 6x12 + 1x6 + 1x3 |
| canopy | 5 x 5 |
| width | 9.25in |
| height | 17.25in |
| length | 9.25in |
| UPC | 685659181081 |
| SKU | Z-Li-822P9-HB |