Description
13 Light Chandelier from the Dealey collection in Heirloom Brass finish
Layered drums create a tiered effect for the sparkling presentation of a modern glam 13-light pendant. Glittering oval crystals fill cut outs in each of the four drums with sophisticated ambiance, creating a rich and elegant look that blends beautifully in elegant living spaces. From the Dealey collection, this pendant offers a warm heirloom brass finish for a welcoming touch over a staircase or in a foyer.
Layered drums create a tiered effect for the sparkling presentation of a modern glam 13-light pendant. Glittering oval crystals fill cut outs in each of the four drums with sophisticated ambiance, creating a rich and elegant look that blends beautifully in elegant living spaces. From the Dealey collection, this pendant offers a warm heirloom brass finish for a welcoming touch over a staircase or in a foyer.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Dealey |
| weight | 33.00lb |
| number of bulbs | 13 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | Candelabra |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | CUL/cETLu |
| safety rating | Dry |
| type | Glass Down |
| finish | Brass |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Heirloom Brass |
| manufacturer glass | Heirloom Brass |
| chain | 72 |
| wire | 110 |
| canopy | 4.75 x 4.75 |
| width | 25.75in |
| height | 23.25in |
| length | 25.75in |
| UPC | 685659181142 |
| SKU | Z-Li-822P26-HB |