Description
One Light Pendant from the Calhoun collection in Heritage Brass finish
Easy does it in an interior setting devoted to trending relaxed style with a craving for artisanal design. From the Calhoun collection comes a one-light pendant mixing genres between Mid-Century Modern and schoolhouse, both easy on the eyes and versatile. With a warm heritage brass finish metal frame and accents and a delightful clear seedy glass globe, this pendant sheds ambient lighting in a transitional or contemporary living space or foyer.
Easy does it in an interior setting devoted to trending relaxed style with a craving for artisanal design. From the Calhoun collection comes a one-light pendant mixing genres between Mid-Century Modern and schoolhouse, both easy on the eyes and versatile. With a warm heritage brass finish metal frame and accents and a delightful clear seedy glass globe, this pendant sheds ambient lighting in a transitional or contemporary living space or foyer.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Calhoun |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Glass Down |
| finish | Brass |
| style | Traditional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Heritage Brass |
| manufacturer glass | Clear seedy |
| chain | 72 + 3x31 |
| wire | 110 |
| rod | 72 + 3x31 |
| canopy | 5.125L x 5.125W |
| width | 13.00in |
| height | 14.75in |
| length | 13.00in |
| UPC | 685659186574 |
| SKU | Z-Li-7506P13-HBR |