Description
Four Light Vanity from the Belle collection in Modern Gold finish
Glamor gets a graceful twist in this four-light vanity fixture with a modern gold finish. Fluted clear glass shades add delicate sparkle, reminiscent of vintage crystal details with a fresh, contemporary edge. It's a radiant blend of warmth and elegance that softens every space it touches.
Glamor gets a graceful twist in this four-light vanity fixture with a modern gold finish. Fluted clear glass shades add delicate sparkle, reminiscent of vintage crystal details with a fresh, contemporary edge. It's a radiant blend of warmth and elegance that softens every space it touches.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Belle |
| weight | 8.00lb |
| extension | 6.75in |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Four Lights |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Modern Gold |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 5.125" W x 5.125" H |
| width | 32.00in |
| height | 10.00in |
| length | 6.75in |
| UPC | 685659211559 |
| SKU | Z-Li-7519-4V-MGLD |