Description
Five Light Vanity from the Belle collection in Modern Gold finish
A modern gold finish brings warmth to this five-light vanity fixture, while fluted clear glass adds sparkle and delicate dimension. The curved shades glow like sculpted crystal, creating a light that feels both uplifting and refined. Every detail lends a sense of soft luxury that elevates the everyday.
A modern gold finish brings warmth to this five-light vanity fixture, while fluted clear glass adds sparkle and delicate dimension. The curved shades glow like sculpted crystal, creating a light that feels both uplifting and refined. Every detail lends a sense of soft luxury that elevates the everyday.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Belle |
| weight | 10.00lb |
| extension | 6.75in |
| number of bulbs | 5 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Five+Lights |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Modern Gold |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 5.125" W x 5.125" H |
| width | 42.00in |
| height | 10.00in |
| length | 6.75in |
| UPC | 685659211597 |
| SKU | Z-Li-7519-5V-MGLD |