Description
Two Light Wall Sconce from the Beau collection in Polished Nickel finish
Gleaming polished nickel adds understated character and plenty of shine to this modern two-light wall sconce. Its linear profile is augmented with a decorative wall plate and arm that hosts a pair of fluted glass shades. They diffuse illumination and create a sense of artistry and dimensionality that's impressive in any setting.
Gleaming polished nickel adds understated character and plenty of shine to this modern two-light wall sconce. Its linear profile is augmented with a decorative wall plate and arm that hosts a pair of fluted glass shades. They diffuse illumination and create a sense of artistry and dimensionality that's impressive in any setting.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Beau |
| weight | 4.00lb |
| extension | 4.00in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | Medium |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | UL/CUL |
| safety rating | Damp |
| type | Linear/Tubular |
| finish | Polished Nickel |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | Clear Ribbed |
| canopy | 4.5" W x 4.5" H |
| width | 4.50in |
| height | 27.00in |
| length | 4.00in |
| UPC | 685659206708 |
| SKU | Z-Li-740-2W-PN |