Description
One Light Wall Sconce from the Aslin collection in Textured White finish
With a softly textured white finish steel frame, this one-light wall sconce could not be more artisan and earthy at the same time. We love the delicate fronds simulating botanicals, making its curved arm an example of chic style. A candelabra bulb base weaves romance into a dimmable light fixture complementing bedrooms, living rooms, and hallways.
With a softly textured white finish steel frame, this one-light wall sconce could not be more artisan and earthy at the same time. We love the delicate fronds simulating botanicals, making its curved arm an example of chic style. A candelabra bulb base weaves romance into a dimmable light fixture complementing bedrooms, living rooms, and hallways.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Aslin |
| weight | 2.00lb |
| extension | 7.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb base | Candelabra |
| dimmable | Yes |
| material | Steel |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Single |
| finish | White |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Textured White |
| manufacturer glass | White |
| canopy | 5"L x 5"W |
| width | 5.00in |
| height | 12.25in |
| length | 7.50in |
| UPC | 685659214505 |
| SKU | Z-Li-830-1S-TXWH |