Description
Seven Light Chandelier from the Aludra collection in Chrome finish
Chic and stylish, this chrome pendant light is dressed up with beads and crystals. Brilliant modern design is showcased in the open, rounded silhouette.
Chic and stylish, this chrome pendant light is dressed up with beads and crystals. Brilliant modern design is showcased in the open, rounded silhouette.
Specifications
| brand | Z-Lite |
| collection | Aludra |
| weight | 21.00lb |
| number of bulbs | 7 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| dimmable | Yes |
| notes | 5x12``+1x6`` +1x3`` |
| material | Steel |
| safety listing | ETL/CETL |
| safety rating | Damp |
| type | Drum Shade |
| finish | Chrome |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Chrome |
| manufacturer glass | Mirror Stainless |
| chain | 5x12``/1x6`` /1x3`` |
| rod | 5x12+1x6 +1x3 |
| canopy | 4.75L x 4.75W |
| width | 24.00in |
| height | 8.75in |
| length | 24.00in |
| UPC | 685659136937 |
| SKU | Z-Li-912P24-CH |