Description
LED Bathroom Vanity from the Juliet collection in Aged Brass finish
Elegant diffuse illumination. Pairs well with round, oval, or rectangular mirrors.
Elegant diffuse illumination. Pairs well with round, oval, or rectangular mirrors.
Specifications
| brand | W.A.C. Lighting |
| collection | Juliet |
| weight | 3.42lb |
| extension | 27.00in |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 17.00W |
| bulb type | Module |
| bulb base | LED Module |
| light source | LED |
| lumens | 2778.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| bulb avg life | 50000 |
| voltage | 120.00V |
| notes | Juliet 27 LED Bath & Wall Light 3000K In Aged Brass |
| material | Aluminum hardware with glass diffuser |
| safety listing | ETL, cETL |
| type | Cylindrical / Linear |
| finish | Brass |
| style | Transitional |
| sub-brand | DweLED |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| delivered lumens | 1983.00lm |
| width | 4.88in |
| height | 5.00in |
| length | 27.00in |
| UPC | 790576790282 |
| SKU | WAC-WS-35027-AB |