Description
One Light Wall Sconce from the Yves collection in Gilded Iron and Crystal finish
Yves Crystal Single Arm Sconce in Gilded Iron and Crystal with Natural Percale Shade
Yves Crystal Single Arm Sconce in Gilded Iron and Crystal with Natural Percale Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Yves |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 3.00lb |
| extension | 9.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | C11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | French Wired Requires Smaller Outlet Box |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Single Candle |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Gilded Iron and Crystal |
| manufacturer glass | 3 x 5 x 6 Natural Percale |
| canopy | 3.5 x 8.75 Decorative |
| width | 5.00in |
| height | 19.00in |
| UPC | 756808956796 |
| SKU | Visu-TOB 2470GI/CG-PL |