Description
One Light Wall Sconce from the VC CLASSIC collection in Antique Nickel finish
Classic Swing Arm Wall Lamp in Antique Nickel with Linen Shade
Classic Swing Arm Wall Lamp in Antique Nickel with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | VC CLASSIC |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 5.00lb |
| extension | 25.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Antique Nickel |
| manufacturer glass | 6 x 12 x 7 Linen |
| canopy | 4.5 Square |
| width | 12.00in |
| height | 11.00in |
| UPC | 756808005753 |
| SKU | Visu-92000D AN-L |