Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Tiglia |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 21.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Black |
| manufacturer glass | 18.5 x 18.5 x 12.25 Linen |
| width | 18.50in |
| height | 31.00in |
| UPC | 756808073493 |
| SKU | Visu-KW 3687BLK-L |