Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Terri |
| designer | Thomas O`Brien |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired Cannot be Placed in Direct Sunlight |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Accent Lamps |
| finish | Clear |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Crystal |
| manufacturer glass | 4 x 6 x 6 Linen |
| width | 6.00in |
| height | 12.50in |
| UPC | 756808085779 |
| SKU | Visu-TOB 3014CG-L |