Description
Eight Light Chandelier from the Talia collection in Burnished Silver Leaf and Clear Swirled Glass finish
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Talia |
| designer | Julie Neill |
| weight | 37.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | Assembly Required |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Multi-Port/Cascade |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Burnished Silver Leaf and Clear Swirled Glass |
| chain | 6` |
| canopy | 5 Round |
| width | 33.00in |
| height | 24.00in |
| UPC | 756808061803 |
| SKU | Visu-JN 5112BSL/CG |