Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Sylvie |
| designer | Paloma Contreras |
| weight | 14.00lb |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table Lamps |
| finish | Brass |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 15 x 15.5 x 12 Linen |
| width | 15.50in |
| height | 26.50in |
| UPC | 756808096966 |
| SKU | Visu-PCD 3010HAB-L |