Description
One Light Table Lamp from the Swing collection in Soft Silver finish
Swing Table Lamp in Soft Silver with Silk Shade
Swing Table Lamp in Soft Silver with Silk Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Swing |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 13.00lb |
| extension | 13.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Soft Silver |
| manufacturer glass | 10.25" X 11" X 10" Silk |
| width | 11.00in |
| height | 22.00in |
| length | 13.25in |
| UPC | 756808965651 |
| SKU | Visu-BBL 3070SS-S |