Description
One Light Floor Lamp from the Swing collection in Bronze finish
Swing Articulating Floor Lamp in Bronze with Linen Shade
Swing Articulating Floor Lamp in Bronze with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Swing |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 19.00lb |
| extension | 14.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | 13.5 x 14.25 x 12 Linen |
| width | 13.50in |
| height | 54.75in |
| length | 14.25in |
| UPC | 756808043205 |
| SKU | Visu-BBL 1070BZ-L |