Description
One Light Swing Arm Wall Lamp from the Swing Arm Sconce collection in Hand-Rubbed Antique Brass finish
Triple Swing Arm Wall Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass with Silk Shade
Triple Swing Arm Wall Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass with Silk Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Swing Arm Sconce |
| designer | Visual Comfort |
| weight | 8.00lb |
| extension | 18.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included Requires Smaller Outlet Box |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass - Antique |
| style | Traditional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Hand-Rubbed Antique Brass |
| manufacturer glass | 8 x 11 x 8.4 Silk |
| canopy | 3.5 x 4.5 Rectangle |
| width | 17.50in |
| height | 13.00in |
| UPC | 756808151108 |
| SKU | Visu-S 2000HAB-S |