Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Swedish Column |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Candlestick Lamp |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | 5 x 11.5 x 7.5 Linen |
| width | 11.50in |
| height | 34.00in |
| UPC | 756808087766 |
| SKU | Visu-CHA 8461PN-L |