Description
One Light Table Lamp from the Strie collection in Plaster White finish
Strie Fluted Column Table Lamp in Plaster White with Natural Paper Shade
Strie Fluted Column Table Lamp in Plaster White with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Strie |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 15.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | White |
| style | Traditional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Plaster White |
| manufacturer glass | 9" X 17" X 11" Natural Paper |
| width | 17.00in |
| height | 29.75in |
| UPC | 756808967679 |
| SKU | Visu-CHA 8707WHT-NP |