Description
One Light Table Lamp from the Strie collection in Gild finish
Strie Buffet Lamp in Gild with Natural Paper Shade
Strie Buffet Lamp in Gild with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Strie |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Candlestick |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Gild |
| manufacturer glass | 3.5" X 10" X 7" Natural Paper Square |
| width | 10.00in |
| height | 31.00in |
| UPC | 756808958523 |
| SKU | Visu-CHA 8463G-NP |