Description
One Light Floor Lamp from the Strie collection in Gilded Iron finish
Strie Floor Lamp in Gilded Iron with Natural Paper Shade
Strie Floor Lamp in Gilded Iron with Natural Paper Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Strie |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 24.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Gilded Iron |
| manufacturer glass | 14" X 19" X 12" Natural Paper |
| width | 19.00in |
| height | 63.00in |
| UPC | 756808438148 |
| SKU | Visu-CHA 9707GI-NP |