Description
20 Light Chandelier from the Strada collection in Aged Iron finish
Strada Medium Oval Chandelier in Aged Iron
Strada Medium Oval Chandelier in Aged Iron
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Strada |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 36.00lb |
| number of bulbs | 20 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | C11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Starburst |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| chain | 6` |
| canopy | 4.75 Round |
| width | 38.00in |
| height | 26.50in |
| UPC | 756808951128 |
| SKU | Visu-KW 5074AI |