Description
One Light Table Lamp from the Simple collection in Bronze finish
Simple Adjustable Table Lamp in Bronze with Silk Banded Shade
Simple Adjustable Table Lamp in Bronze with Silk Banded Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Simple |
| designer | Barbara Barry |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | 14" X 15" X 12" Silk With Band |
| width | 15.00in |
| height | 26.00in |
| UPC | 756808038898 |
| SKU | Visu-BBL 3023BZ-S2 |