Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Scala |
| designer | Ian K. Fowler |
| weight | 55.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Floor |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Aged Iron |
| manufacturer glass | 20.5 x 20.5 X 11 Linen |
| width | 20.50in |
| height | 62.50in |
| UPC | 756808089630 |
| SKU | Visu-S 1513AI-L |