Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Sawyer |
| designer | Alexa Hampton |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shades/Table |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Tea Stain Crackle |
| manufacturer glass | 13 x 15 x 10.5 Linen |
| width | 15.00in |
| height | 24.75in |
| UPC | 756808083744 |
| SKU | Visu-AH 3082TS-L |