Description
One Light Wall Sconce from the Savannah collection in Sheffield Silver finish
Savannah Sconce in Sheffield Nickel
Savannah Sconce in Sheffield Nickel
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Savannah |
| designer | John Rosselli |
| weight | 5.00lb |
| extension | 5.75in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Single Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Sheffield Silver |
| canopy | 5 x 16 Rectangle |
| width | 5.00in |
| height | 16.00in |
| UPC | 756808975919 |
| SKU | Visu-SR 2140SHS |