Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Ring |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | French Wired Alabaster is a Natural Stone Variations in Color and Texture are Expected |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Accent Lamps |
| finish | Wood/Stone/Naturals |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Alabaster |
| manufacturer glass | 10.5 x 13.5 x 8.5 Linen Rectangle |
| width | 13.50in |
| height | 21.00in |
| UPC | 756808088237 |
| SKU | Visu-CHA 8969ALB-L |