Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Rigby |
| designer | Marie Flanigan |
| weight | 19.00lb |
| extension | 21.50in |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| light source | LED |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Two-Tone |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Soft Brass and Natural Oak |
| manufacturer glass | 6 x 14 x 8.5 Linen |
| width | 14.00in |
| height | 54.25in |
| length | 21.50in |
| UPC | 756808091329 |
| SKU | Visu-MF 1055SB/NO-L |