Description
Two Light Floor Lamp from the Riga collection in Polished Nickel with Clear Glass finish
Riga Floor Lamp in Clear Glass and Polished Nickel with Linen Shade
Riga Floor Lamp in Clear Glass and Polished Nickel with Linen Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Riga |
| designer | AERIN |
| weight | 28.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Floor Lamps |
| finish | Polished Nickel |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Polished Nickel with Clear Glass |
| manufacturer glass | 19.5 x 20 x 13 Linen |
| width | 20.00in |
| height | 60.00in |
| UPC | 756808966306 |
| SKU | Visu-ARN 1005PN/CG-L |