Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Riga |
| designer | AERIN |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Candlestick Lamp |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Crystal and Polished Nickel |
| manufacturer glass | 9.25 x 10 x 8.5 Linen |
| width | 10.00in |
| height | 33.00in |
| UPC | 756808038485 |
| SKU | Visu-ARN 3005CG/PN-L |