Description
LED Flush Mount from the Precision collection in Antique-Burnished Brass finish
Precision Petite Flush Mount in Antique-Burnished Brass with Clouded Glass
Precision Petite Flush Mount in Antique-Burnished Brass with Clouded Glass
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Precision |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 2.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 12.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Dedicated |
| light source | LED |
| lumens | 1100.00lm |
| notes | UL Only |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Cage Style |
| finish | Brass - Antique |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | Clouded Glass |
| width | 4.50in |
| height | 2.50in |
| UPC | 756808037853 |
| SKU | Visu-KW 4055AB-CDG |