Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Precision |
| designer | Kelly Wearstler |
| weight | 24.00lb |
| extension | 17.00in |
| bulb wattage | 9.00W |
| bulb type | T6.5 |
| bulb base | E17 |
| light source | LED |
| notes | Bulb Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Pharmacy-Floor |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | White Glass |
| width | 6.00in |
| height | 39.50in |
| length | 17.00in |
| UPC | 756808049689 |
| SKU | Visu-KW 1062AB-WG |