Description
One Light Wall Sconce from the Pimlico collection in Polished Nickel finish
Pimlico Double Swing Arm in Polished Nickel with Polished Nickel Shade
Pimlico Double Swing Arm in Polished Nickel with Polished Nickel Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Pimlico |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 7.00lb |
| extension | 28.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Polished Nickel |
| style | Restoration |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Polished Nickel |
| manufacturer glass | Polished Nickel |
| canopy | 3 x 6.5 Rectangle |
| width | 11.00in |
| height | 16.00in |
| UPC | 756808794626 |
| SKU | Visu-CHD 2150PN-PN |