Description
One Light Wall Sconce from the Pimlico collection in Antique Nickel finish
Pimlico Double Swing Arm in Antique Nickel with Antique Nickel Shade
Pimlico Double Swing Arm in Antique Nickel with Antique Nickel Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Pimlico |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 7.00lb |
| extension | 28.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Restoration |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Antique Nickel |
| manufacturer glass | Antique Nickel |
| canopy | 3 x 6.5 Rectangle |
| width | 11.00in |
| height | 16.00in |
| UPC | 756808793445 |
| SKU | Visu-CHD 2150AN-AN |