Description
One Light Wall Sconce from the Pimlico collection in Antique-Burnished Brass finish
Pimlico Double Swing Arm in Antique-Burnished Brass with Antique-Burnished Brass Shade
Pimlico Double Swing Arm in Antique-Burnished Brass with Antique-Burnished Brass Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Pimlico |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 7.00lb |
| extension | 28.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass |
| style | Restoration |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | Antique Brass |
| canopy | 3 x 6.5 Rectangle |
| width | 11.00in |
| height | 16.00in |
| UPC | 756808792189 |
| SKU | Visu-CHD 2150AB-AB |