Description
One Light Swing Arm Wall Lamp from the Pimlico collection in Antique-Burnished Brass finish
Pimlico Swing Arm in Antique-Burnished Brass with Linen Collar Shade
Pimlico Swing Arm in Antique-Burnished Brass with Linen Collar Shade
Specifications
| brand | Visual Comfort Signature |
| collection | Pimlico |
| designer | Chapman & Myers |
| weight | 7.00lb |
| extension | 25.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 |
| notes | Cord Cover Included |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Dry |
| type | Swing Arm-Wall |
| finish | Brass |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Antique-Burnished Brass |
| manufacturer glass | 7 x 12 x 9 Linen Collar |
| canopy | 3 x 6.5 Rectangle |
| width | 25.50in |
| height | 17.00in |
| UPC | 756808796071 |
| SKU | Visu-CHD 2154AB-LCC |